• (0352) 26-37-75
  • admintkml2@ukr.net
17 березня 2017 року Всесвітній день сну


      Всесвітній день сну відзначається щорічно третьої п'ятниці березня у рамках проекту Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) з проблем сну і здоров'я, адже за статистикою від безсоння страждає понад 10% населення індустріально розвинених країн, а в кожного другого дорослого жителя землі відмічається один або декілька симптомів розладу сну.
      Кожна п’ята людина після 30 років постійно хропить уві сні.
      Згідно загальної думки, хропіння - це неприємний, але безпечний звуковий феномен. Проте мало кому відомо, що так зване «могутнє» хропіння є передвісником і одним з основних проявів важкої хвороби - синдрому обструктивного апное сну (СОАС) або хвороби зупинок дихання уві сні. Першими свідками цього грізного захворювання є безсонні близькі, які з тривогою спостерігають, як раптово обривається хропіння і виникає зупинка дихання , а потім сплячий знову починає голосно хропти, іноді ворушиться, рухає руками або ногами і знову починає дихати. Іноді може відзначатися до 200-300 зупинок дихання за ніч загальною тривалістю до 3-4 годин, а то і більше. При СОАС ризик раптової серцевої смерті зростає на 50 %. За даними досліджень, причиною майже 90 % геморагічних інсультів, що наступили вранці, є апное сну.
      СОАС не є рідкісним захворюванням як може здатися на перший погляд. У віці 50 років 30% чоловіків і 20 % жінок страждають на СОАС різного ступеня важкості, а поширеність апное серед осіб старше 65 років складає 60% незалежно від статі. Ще складніша ситуація у осіб які мають супутню патологію. Так, серед пацієнтів з ожирінням розповсюдженість СОАС досягає 90%, при серцевій недостатності 76%, резистентній гіпертензії (підвищення артеріального тиску, що не піддається лікуванню звичайними схемами терапії) – 83%, у пацієнтів з гострим інфарктом міокарда 57%, при ішемічній хворобі серця 30%.      Чому розвивається захворювання? Прохідність верхніх дихальних шляхів залежить від їх внутрішнього діаметру, тонусу глоткових м'язів і величини негативного тиску під час вдиху. Під час сну, коли спостерігається значне зниження тонусу м'язів глотки, створюються умови для повного спадання дихальних шляхів. Це відбувається, як правило, на вдиху, коли утворюється негативний тиск і виникає сила, що сприяє зближенню стінок дихальних шляхів.

      Коли людина засинає, відбувається поступове розслаблення м'язів глотки. Один з чергових вдихів призводить до повного спадання дихальних шляхів і зупинки дихання. Для відновлення прохідності дихальних шляхів потрібна активація мозку, який повинен послати імпульс до глоткової мускулатури і відкрити дихальні шляхи. Після відновлення дихання в організмі відновлюється нормальний вміст кисню, мозок заспокоюється і засинає знову цикл повторюється знову.
      Часті тривалі зупинки дихання зумовлюють різке зниження насичення крові киснем. При цьому, в першу чергу, страждають органи, які споживають велику кількість кисню: мозок і серце. Постійні ранкові головні болі є проявом нічний гіпоксії мозку. У разі наявності ішемічної хвороби серця, порушення насичення крові киснем можуть спровокувати розвиток небезпечних аритмій і інфаркту міокарда. Крім цього, гіпоксія порушує дію інсуліну, що може погіршувати перебіг цукрового діабету.

      Кожна зупинка дихання - це стрес для організму, що супроводжується короткочасним підвищенням артеріального тиску до 200-220 мм рт. ст. Постійні нічні епізоди підвищення тиску призводять до хронічної артеріальної гіпертонії, часто має кризовою перебіг. Цим можна пояснити збільшення ймовірності розвитку інсульту у даної категорії хворих. Причому, в таких випадках артеріальний тиск погано піддається лікуванню звичайними гіпотензивними препаратами.

      Гіпоксія і відсутність глибоких стадій сну викликають зниження продукції гормону росту, відповідального за обмін жиру в організмі дорослої людини. Як відомо, з'їдена їжа частково переробляється в енергію, частково відкладається в запас у вигляді жиру. При нестачі їжі жир перетворюється в енергію і витрачається організмом. Гормон росту забезпечує процес переходу жиру в енергію. Що ж відбувається при порушенні секреції даного гормону? Жир не може перетвориться в енергію незважаючи на її недолік в організмі. Таким чином, людина практично постійно повинен споживати їжу для поповнення енергетичних витрат. При цьому всі утворюються надлишки лягають «мертвим вантажем», який не може бути затребуваний. Людина починає швидко повніти, причому будь-які зусилля, дієтичні або медикаментозні, спрямовані на схуднення, виявляються безрезультатними.

      Більш того, жирові відкладення на рівні шиї призводять до подальшого звуження дихальних шляхів і прогресуванню хвороби зупинок дихання уві сні, а це в свою чергу погіршує недолік гормону росту. Таким чином, створюється порочне коло, розірвати яке без спеціального лікування практично неможливо. При важких формах хвороби також відзначається зниження продукції тестостерону, що веде до зниження лібідо і імпотенції у чоловіків.

      Існують досить прості схеми, за допомогою яких можна запідозрити захворювання і призначити додаткове обстеження. Необхідно поглиблене дослідження при наявності трьох або більше із зазначених ознак:

            - гучне і можливо переривчасте хропіння

            - постійна сонливість

            - ожиріння

            - знижена працездатність

            - знижена концентрація уваги і забудькуватість

            - головні болі вранці

            - артеріальна гіпертензія (особливо нічна та ранкова)

            - депресія

            - фобії

            - нічний неспокій з підвищеною пітливістю і ніктурія (нічними позивами до сечовипускання)

            - нічні кошмари

            - імпотенція

            - постійна потреба уві сні

            - часті пробудження вночі

            - зловживання кави і (або) переїдання як спроби подолання втоми

            - зниження активності участі в суспільному житті

            - погіршення якості життя

      Для виявлення зупинок дихання уві сні найпростіше поспостерігати за сплячим людиною. Зазвичай відразу після засипання у людини з'являється хропіння. Незабаром у хворого раптово зупиняється дихання. В цей час не чутно дихальних шумів, хропіння припиняється. Однак, хворий намагається дихати, що видно по рухах грудної клітки і черевної стінки. Приблизно через 15-30 секунд людина голосно хропти і робить кілька глибоких вдихів і видихів. Як правило сон хворого дуже неспокійний: він крутиться в ліжку, рухає руками і ногами, іноді щось говорить.

      Частота і тривалість розвитку зупинок дихання залежить від тяжкості захворювання. При важкій формі хвороби циклічні зупинки дихання виникають майже відразу після засипання і в будь-якому положенні тіла. При менш тяжких формах це відбувається тільки в глибоких стадіях сну або коли хворий спить на спині. Порушення дихання часто пов'язані з прийомом алкоголю. Іноді хропіння і зупинки дихання виникають тільки після значної дози спиртного, прийнятої незадовго до сну.

      Якщо у Вас чи у Ваших близьких є подібні симптоми, можете звертатися на консультацію до лікаря кардіолога спеціалізованого кардіологічного відділення ТКМЛ №2 Рудько Олега Ростиславовича