• (0352) 26-37-75
  • admintkml2@ukr.net
Ігор Хоружий: «Своєчасне виявлення захворювань залежить у першу чергу від бажання кожного з нас бути здоровим!»

Одним із найпопулярніших лікарів-отоларингологів у Тернополі є фахівець першої кваліфікаційної категорії, кандидат медичних наук, член Українського наукового медичного товариства оториноларингологів, Української асоціації отіатрів, отонейрохірургів та отоневрологів Ігор Хоружий. Талановитий молодий лікар із десятирічним стажем працює оториноларингологом  КНК «Тернопільська комунальна міська лікарня №2», виконує амбулаторний прийом, а також оперативні втручання на ЛОР-органах. З лютого 2014 року здійснює ще й приватну медичну практику в клініці «ЛОРІМЕД». Щорічно пан Хоружий проводить понад 100 операцій, включаючи ендоскопічні, рятуючи своїх пацієнтів  із захворюваннями верхніх дихальних шляхів і вуха. Про особливості фаху лор-лікаря, проблемні захворювання органів дихання і як запобігти їм Ігор Хорунжий поділився в інтерв’ю:

 

- Пане Ігоре, ваш вибір професії лікаря – невипадковий чи зумовлений певними життєвими обставинами?

- Я дуже люблю людей і вважаю, що вони заслуговують на більше, аніж мають у сучасному важкому світі. Зі шкільних років мріяв стати священиком – це мені дуже імпонувало. Через певні обставини з життя, лікарем для людської душі стати не вдалося, тому вирішив, що буду лікувати її тіло. І, думаю, що правильно обрав свою життєву дорогу. Бачачи результати своєї праці після призначеного лікування, чи проведеної операції, коли до людини повертається її попередній стан, тобто здоровя, радієш тому, що живеш не дарма.

- Чому ви обрали саме отоларингологію як лікарську спеціалізацію?

- Колись мені була дуже довподоби терапетичні науки. На перших курсах медуніверситету  я хотів себе присвятити саме цьому лікувальному напрямку. Однак в процесі навчання я зрозумів, що однією терапією не завжди здолаєш недугу, потрібне поєднання з хірургією. На третьому курсі під час проходження практики у ЛОР-відділенні рідного Золочева мені випала нагода бути присутнім на операції. Там була складна недуга, але мені засвоїлася істина, яку сказав один лікар: «Я вже цього пацієнта лікував два роки, однак недуга перейшла в такий стан при якому необхідне оперативне втручання».  Звісно, що це вже крайній метод, але, якщо не допомагає консервативне лікування, то необхідна операція. Тому я вирішив зайнятися оториноларингологією, оскільки в ній поєднана і терапевтична і хірургічна спеціальності.

- У своїй ЛОР-практиці як у комунальній, так і в приватній клініках, ви тісно співпрацюєте з фахівцями інших медичних профілів?

- Чим складніша недуга тим більше органів і систем вона поражає, тому потрібна спільна робота пліч-о-пліч лікарів різного профілю. Якщо в такій багатопрофільній лікарні як ТКМЛ №2 де я працюю, проблем з спільним оглядом декількома спеціалістами небуло, то у своїй приватній практиці у пацієнтів з діагностованою поєднаною патологією виникали труднощі. Наприклад, у людини виявлено запалення придаткових пазух носа (в народі кажуть гайморит) і паралельно вона ще кашляє, маючи при цьому бронхіт чи трахеїт. Звичайно, проведення аускультації грудної клітки не є компетенцією ЛОРа, в таких випадках ми вдаємся за допомогою до лікарів тарапевтичної спеціалізації. А пацієнти, згідно з їхніх побажань та відгуків, мали бажання, щоб усе це було разом. Тому ми з колегами скоординували свої дії у клініці «ЛОРІМЕД». Зараз у нас є і ЛОР лікарі які надають допомогу як дорослим так і дітям, і педіатр (який може полікувати не лише захворювання дихальної, але й травної систем, сечовидільної і загалом надати лікарську допомогу за усіма його напрямками). Ну, і плюс терапевт, який не лише лікує органи дихання у дорослих, а займається ще і гастроентерологією і серцево-судинною системою. Тобто задіяні лікарі більш ширших профілів. Але в основному наша робота сконцентрована на діяльності  ЛОР служби. Тут у нас є оглядова з усіма сучасними засобами діагностики – це ендоскопія і отомікроскопія для огляду органу слуху, а також фізіотерапевтичний кабінет в якому проводимо лікування лазером, електрофорез, УФО та ін.

«Якщо добре діагностуєш, то й добре лікуєш»

- Чому, на вашу думку, як фахівця, зростає рівень захворюваності на алергії?

- В теперішній час гостро стоїть питання алергій різного характеру, що переважно поражають органи дихання і це світова проблема. Чим цивілізованішими ми стаємо, тим більше виникають ці питання. За десять років моєї лікарської практики  можу сказати, що їх щоразу більшає і наша робота відповідно потребує більш пильної уваги в цьому напрямі.

- Мабуть, до  складних дихальних захворювань у зрілому віці призводять легші недуги в дитячому віці?

- Так, звичайно, багато хронічних захворювань починаються із дитячого віку тому цей контингент населення потребує найретельнішої уваги. Приведу приклад, дуже поширеною недугою верхніх дихальних шляхів у дітей є аденоїдит – це захворювання носоглоткового мигдалика, яке нерідко призводить до ускладнень запального характеру як з сторони носа так і вуха, а також нижніх дихальних шляхів, які часто можуть мати хронічний перебіг. Тому наша співпраця з педіатрами є необхідною та дуже активною.

- У нашому суспільстві побутує думка, що проблемою невилікованості онко- та інших складних захворювань є слабка діагностика у вітчизняній медицині?

- Зараз проблем із діагностикою, принаймні у нашій клініці немає. Ми стараємося впроваджувати всі нові досягнення медицини стосовно діагностики, маємо ендоскопічне обстеження, що збільшує вигляд структур ЛОР органів в кілька разів. Дуже часто знаходимо десь ще на початкових стадіях певні прояви онкозахворювань. Це новий сучасний неінвазивний метод обстеження. Тобто ми не травмуємо організм, не втручаємося до нього, а робимо звичайний огляд, результати якого виводятьсяся на монітор. У медицині є таке правило: якщо добре діагностуєш, то й добре лікуєш. Від цього й залежить чи виліковуватиметься недуга, або навпаки – прогресувати.

- Від кого кого, або від чого тоді залежить своєчасне виявлення важких недуг ще у їхньому зародку?

- Дуже шкода людей з онкозахворюваннями, яким прагнемо допомогти. Однак, коли до мене приходять пацієнти із 3 чи 4 стадіями і дізнаюся, що вони не приїхали з села, а місцеві – тернопільські, дивуюся. Бо наше місто - цивілізоване, з багатьма клініками. Якщо людину щось турбує, то одразу звернися до лікаря, бодай до дільничого, який за потреби скерує до фахівця вужчого профілю. Своєчасне виявлення важких недуг залежить у першу чергу від бажання кожного з нас бути здоровим!

- Через масове останніми роками зубожіння багато з тернополян та загалом українців не мають змоги придбати медикаменти. Як їм долати недуги?

- Ми поєднуємо лікування з фізіотерапевтичними процедурами. Вони, на мій погляд, не втрачають своєї актуальності. Бо різними фізичними методами теж можна добитися хороших результатів лікування. Ну, але, звичайно воно має бути комплексним – тоді буде все гаразд.

- Які, на вашу думку, заходи сприятимуть запобіганню виникненню запущених форм захворювань дихальних органів?

- Я дуже тішуся, що зараз впроваджена сімейна медицина, через те, що кожен сімейний лікар на своїй дільниці більш ретельнше обстежуватиме та надаватиме необхідну фахову допомогу пацієнтам і до нас - лікарів вузького профілю спрямовуватиме вже хворих на важчі недуги. Ми вже не лікуватимемо нежить, а ускладнення від нього (нежитю багато, а отоларингологів мало). І це вже, дивлячись на черги в поліклініках, можна сказати, що половиною з тих людей належним чином опікуватиметься сімейний лікар. Якщо вони здійснюватимуть якісь профілактичні заходи, то, я думаю, запущених форм буде менше.

-  А, що необхідно робити кожному пересічному тернополянину, щоб не допуститись до хронічних захворювань після перенесеної застуди?

- Перш за все, потрібно дбати про своє здоров’я і розуміти, що при виникненні перших ознак застуди потрібно день чи два побути вдома, пити багато рідини, різних чаїв, та добре зігрітися – це дасть позитивний ефект. Також варто всім усвідомити,  коли ми захворіли якоюсь вірусною інфекцією, то створюємо проблему не лише собі, а й усім оточуючим. Бо саме хворі в початковій стадії є найбільшими розповсюджувачами вірусів. Тому бажано себе ізолювати від будь-якого оточення.

- Чи можна здолати недуги дихальних шляхів народними методами?

- Від своїх пацієнтів на прийомах я чую чимало про народну медицину, але вона не завжди дієва. Бо люди в підсумку таки звертаються до лікарів. Я і як медик і як пацієнт (бо кожна людина бодай раз чи два на рік хворіє) – прихильник традиційного лікування, але такі процедури, як пиття відвару калини чи малини, парення ніг ніхто не забороняв і  вони дають певний ефект у лікуванні початкових етапів застуди, однак традиційна медицина – ефективна, перевірена та апробована. Бажано щоб до кожного пацієнта був конкретний систематизований фаховообґрунтований підхід лікаря, чого в народній медицині нема.

 Ігор Хоружий: «Своєчасне виявлення захворювань залежить у першу чергу від бажання кожного з нас бути здоровим!»