• (0352) 26-37-75
  • admintkml2@ukr.net
Суглоби врятує плазма крові: тернопільські лікарі знають, як позбутися болю в ногах

Чому ж більшість з нас вчасно не звертається до лікарів? Мабуть,  найбільше лякають черги, болісні процедури і митарства з одного закладу в інший. Відтепер у Тернополі можна оперативно і якісно пройти обстеження та з’ясувати причину болю в ногах. Троє кращих фахівців, які спеціалізуються на лікуванні суглобів, спини та судин об’єдналися разом  у «Центр хірургії одного дня», який діє на базі медичного центру «Паракліт», і пропонують якісне лікування та діагностику нижніх кінцівок. Завідувач хірургічним відділенням поліклініки Тернопільської міськлікарні №2, кандидат медичних наук Олег П’ятничка, лікар хірургічного відділення, ортопед-травматолог Вадим Кравчук та ортопед-тавматолог Святослав Кравчук вже допомогли понад тисячі пацієнтів із різних куточків України. До наших лікарів приїздять із Закарпаття, Львова, Івано-Франківська і навіть з Бердянська і Запоріжжя. Що ж це за унікальна методика і чому такий важливий у лікуванні комплексний підхід дізнавалася журналістка «Нашого ДНЯ».

«Болять ноги – вам до нас!»

Насамперед, дуже важливе обстеження і правильне визначення діагнозу, переконані лікарі. Тож особливо ретельно проводять огляд пацієнта і дуже часто це роблять спільно, щоб з’ясувати, яка саме недуга провокує біль.

– Болять ноги – тоді вам точно потрібно прийти до нас, – каже Олег П’ятничка. – Наша команда чудово справляється з найскладнішими випадками. От недавно приходить пацієнт і нарікає, що в нього тягнуть жили. Звичайно, судини тягнути не можуть, але у такий спосіб людина описує свій біль. Я оглядаю її і бачу, що там проблема в суглобах, і  відразу ж направляю на огляд до нашого ортопеда Вадима Леонідовича. А буває і навпаки. Біль у ногах або попереку сигналізує про проблему, а ми вже шукаємо її причину.

Такі спільні обстеження і командна робота економлять і час, і нерви людини. Адже замість ходити кілька днів від кабінету до кабінету, вона одразу одночасно може проконсультуватися з трьома лікарями.

Медики кажуть, сьогодні поширене таке явище як поліморбітність. У людини розвивається декілька захворювань одночасно. Можуть бути і проблеми з судинами, і з колінами або ж проблеми з хребтом і судинами. У таких випадках в жодному разі не можна лікувати щось одне – потрібно підходити комплексно до цього хворого.

Суглоби врятує … кров і гіалуронова кислота

Для лікування захворювань суглобів тернопільські лікарі застовують як консервативне лікування, тобто медикаментозне, так і успішно практикують малоінвазивні методи.  «Наш ДЕНЬ» уже писав про новітню методику, яку у другій міській лікарні Тернополя практикують вже понад три роки.

Однак ця методика допомагала не всім, зізнаються лікарі. Якщо це третя стадія атрозу чи коксатрозу, то PRP-терапія не допоможе. Потрібне протезування суглоба, а це надзвичайно дорога процедура.

– Практично половині пацієнтів ми відмовляли у допомозі, адже ситуація була настільки складна, що ми розуміли – щоб ми не вкололи, покращення не буде, – каже Вадим Кравчук. – Однак продовжували вивчати досягнення науки, закордонний досвід. Під час міжнародної конференції у Греції «Сучасні підходи лікування остеоартрозу» дізналися про назвичайно ефективний метод – PRP-терапії з препаратом гуалоронової кислоти, який успішно практикують у світі. Гіалуронова кислота є природним структурним компонентом суглобового хряща – своєрідною змазкою, яка необхідна для роботи суглоба. З віком або ж через травми чи невилікувані запальні процеси вона згущується або пересихає. Зрозуміло, що тоді про хорошу роботу суглобів і мови бути не може. Коли ж ми беремо гіалуронову кислоту та змішуємо її з плазмою крові і  вводимо у суглоб, то збагачена тромбоцитами плазма знімає запалення суглоба, покращує кровопостачання, а гіалуронова кислота змащує суглоб.

Цей метод дає хороші результати і є справжнім порятунком для людей із задавненими недугами суглобів.

Через пошкоджені диски німіють ноги

Лікуванням болю у спині та недугами крижово-поперекового відділу займається ортопед травматолог Святослав Кравчук. Він переконаний, правильно поставлений діагноз – це вже половина успіху у лікуванні пацієнта.

– У нас є сучасне обладнання – МРТ, КТ, тому ми можемо провести якісне комплексне обстеження і визначити причину болю, – зазначає лікар. – Як суглоби, так і хребет з віком змінюються і старіють. Адже хребці з’єднані між собою міжхребцевими дисками, які анатомічно схожі на суглоби і виконують амортизаційну функцію. З віком вони стають, втрачають еластичність. Врешті пошкоджені диски провокують компресію нервових корінців і людина відчуває біль у ногах, а не в поясниці. Однак лікувати потрібно  попереково-крижовий відділ хребта. Для цього використовуємо і медикаментозне лікування, і голкотерапію, і масажі. Якщо ж ситуація складна – комбіновану PRP-терапію.

Після операції на судинах  необхідна прогулянка

Дуже часто причиною болю в ногах є хвороби судин. Після детальної УЗД-діагностики фахівці «Центру хірургії одного дня» призначають найефективніше лікування. Це може бути як ангіографія – прочищення артерій, так і PRP-терапія як доповнення до неї для підсилення ефекту.

– Насичена тромбоцитами плазма крові пацієнта, яку ми вводимо в артерію, сприяє відновленню артеріального кровообігу, – зазначає Олег П’ятничка. – Що стосується вен, то часто можна побачити рекламу, де пише, що лікуємо  вени без операцій та наркозу. Це неможливо, просто є різні види операцій. Є класична операція – з багатьма розрізами, яка передбачає тиждень у стаціонарі і місяці реабілітації. Без неї не обійтися, якщо ситуація критична, а  випадок дуже запущений. А можна робити операцію лазером, як це називають люди, а правильно – радіочастотна абляція.

У Тернополі PRP-терапію використовують і для лікування трофічних виразок. Цей метод також дає хороші результати.

Лікарі застерігають, сьогодні метод PRP-терапії набирає все більшої популярності, однак треба ретельно обирати медичний заклад і фахівців. Адже процедура потребує вона повної стерильності і сучасного обладнання.

– Існує так звана «псевдо PRP», коли беруть кров, вона відстоюється, або звичайною низькооборотною центрифугою користуються і тоді дають ін’єкції, – додає Вадим Кравчук. –  Буває й таке, бо не кожен медичний заклад може  придбати таку дороговартісну центрифугу, що може відділяти саме  фракцію плазми, ефективну для хворого. Це саме стосується і підбору гіалуронової кислоти. Треба зважати на сам характер захворювання, тут не може бути шаблону – колоти, як на конвеєрі всіх пацієнтів і все.

– Саме у нашому Центрі є найсучасніший УЗД-апарат TOSHIBA Xario, аналогів якому немає у всій області, – додає Олег П’ятничка. – Тому ми маємо всі можливості як для якісної діагностики, так і для проведення PRP-терапії. Адже робимо цю процедуру не наосліп, а  під постійною УЗД-навігацією.