logo
XS
SM
MD
LG
Пн - Пт 8:00 – 16:30

Комунальне некомерційне підприємство

Тернопільська комунальна міська лікарня №2

Цукровий діабет: групи ризику

Цукровий діабет — хвороба, яка не розвивається за один день. Моменту його виявлення передує доволі тривалий час - як правило, 5-10 років. Про це в ефірі студії “Файне місто” розповів лікар-ендокринолог Тернопільської комунальної міської лікарні №2 Павло Старичков. Нерідко цей період протікає непомітно, тому людям із груп підвищеного ризику рекомендують регулярно обстежуватися, аби не пропустити початок хвороби чи виявити зміни на стадії переддіабету.
Перш за все, діагностики потребують люди, чиї рідні мають діабет (зокрема родичі першої лінії спорідненості - батько, мати, сестра, брат). Таким людям варто щорічно перевіряти показники цукру. Також це потрібно робити людям з надлишковою вагою або ожирінням, особливо якщо відкладення жирової тканини відбуваються на передній черевній стінці; людям, які ведуть малорухомий спосіб життя (особливо - з 20 до 40 років); людям з серцево-судинними захворюваннями (артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, ураження периферичних судин); жінкам, які під час вагітності мали підвищений рівень глюкози в крові, яким діагностували гестаційний діабет; жінкам, які народили малюків вагою 4 кг і більше або дітей з аномаліями розвитку. Американська діабетологічна асоціація рекомендує проводити діагностику щодо підвищення рівня глюкози в крові всім людям, старшим 45 років.
Класичне обстеження - це аналіз на рівень глюкози в крові. Його проводять натще. Показник, більший 7,0 ммоль/л двічі — підтверджений діагноз. «Завжди є поняття норми і патології, і є проміжне поняття. Норма — це рівень глюкози, менший 5,5 ммоль/л. Рівень глюкози, виявлений натще, між 5,5 і 7,0 — це є переддіабет або цукровий діабет. В даній ситуації цей рівень глюкози треба диференціювати. Тоді наступним кроком проводиться тест - навантаження з глюкозою. Людині виконується аналіз на рівень глюкози натще, потім їй пропонують випити 75 грамів глюкози, розчиненої у воді. І через 2 години визначається рівень глюкози в крові. Рівень глюкози в крові більший, ніж 11,1 — це є цукровий діабет. Між 7,8 і 11,1 — це переддіабет, і до 7,8 — це, відповідно, норма”, - розповів Павло Старичков.
Інший шлях діагностики — це визначення глікованого гемоглобіну, показника цукру за останні 3 місяці. Якщо він більший 6,5 % - це вказує на цукровий діабет, 5,7-6,4 - переддіабет, до 5,7 — людина здорова.