logo
XS
SM
MD
LG
Пн - Пт 8:00 – 16:30

Комунальне некомерційне підприємство

Тернопільська комунальна міська лікарня №2

4 лютого - Всесвітній день боротьби проти раку

Сьогодні світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби проти раку. Ця хвороба є другою найпоширенішою причиною смерті після серцево-судинних захворювань у світі.
Зазвичай наші клітини працюють, діляться та помирають відповідно до інструкцій, які дають їм наші гени. Проте, інколи через низку причин в генах наших клітин можуть відбуватися мутації.
Мутовані гени не працюють правильно. Це може призвести до того, що клітини, які мають відпочивати починають активно ділитися, а їхня кількість — безконтрольно рости. Такі атипові мутовані клітини, зовсім не схожі на нормальні, формують ракову пухлину. 
Якими можуть бути причини мутацій?
Такі мутації можуть передаватися у спадок, утворюватися внаслідок пошкодження генів, коли людина старіє, під впливом канцерогенів (ультрафіолетового випромінювання, сигаретного диму, алкоголю).
Не кожна зміна в тканинах організму є раком. Однак деякі зміни тканин можуть перерости в рак, якщо їх не лікувати.
Успішність лікування раку людини залежить від типу хвороби та стадії, також від типу лікування, яке людина може отримати й інших супутніх факторів. Тип лікування для кожного виду раку різний, призначити той, який підходить може лише лікар.
Ви можете профілактувати рак! Для цього треба:
  • Не курити. Вживання тютюну є одним з найважливіших факторів ризику розвитку раку.
  • Вживати здорову їжу. Нехай овочі, фрукти, цільнозернові продукти, боби та нежирне м’ясо птиці стануть невіддільною частиною вашого щоденного меню. Також пам’ятайте, що важливо зменшити споживання солі та цукру в раціоні.
  • Підтримувати здорову вагу та бути фізично активними. Включіть у свій графік щонайменше 30 хвилин фізичної активності щодня.
  • Не засмагати. Уникайте прямого сонячного світла вдень, адже це збільшує ризик меланоми.
  • Вакцинуватися. До 25% випадків раку в країнах із низьким і середнім рівнем доходів зумовлено такими інфекціями, як вірусний гепатит і вірус папіломи людини (ВПЛ). Зокрема, вірусний гепатит В може збільшити ризик розвитку раку печінки.
  • Уникати ризикованої сексуальної поведінки, яка може призвести до появи інфекцій, що передаються статевим шляхом. А це, своєю чергою, може збільшити ризик розвитку онкозахворювань. Проконсультуйтеся з лікарем щодо наслідків та як захистити себе.
  • Регулярно проходити профілактичні огляди. Регулярні самоперевірки та скринінги для різних типів раку збільшують шанси на раннє виявлення хвороби. Якщо виявити рак на ранній стадії, є висока ймовірність позитивних результатів і успішного подолання захворювання.
Проконсультуйтеся зі своїм лікарем щодо оптимального для вас графіку онкоскринінгу.
Джерело: Центр громадського здоров'я МОЗ України